PILLOW PAD N COOL SP WH S2402
Contact Us
Original price
$7.90
Original price
$7.90
-
Original price
$7.90
Original price
$7.90
Current price
$4.90
$4.90
-
$4.90
Current price
$4.90
Spec/Size
| Product Code | 250752591200 |
| Color | WHITE |
| Size | W65 x D45 x H1cm |
| Materials | NYLON/POLYURETHANE |
| Weight | 0.15kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W13 x D5 x H22cm |
| Package Weight | 0.16kg |
| Made In | CHINA |
[Nitori's cooling to the touch (N Cool Super)] Outer fabric
● Reversible, can be used on both sides
● Cool to the touch (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Suppresses odors when dried indoors (outer fabric)
● Deodorizing (filling (lower layer))
● Moisture absorption and release (filling (lower layer))
● Machine washable
● Can be adjusted with buttons to fit your pillow
■ Compatible pillow sizes (approx.): 30 x 50 cm, 43 x 63 cm, 50 x 70 cm
■ Composition: Outer fabric: 90% nylon, 10% polyurethane
Filling: Upper layer 100% polyester, Lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Lining: 100% polyester
■ Machine washable (use a net)
This product is sold as a cover only.